آرماگدون (Armageddon) یك عقیده مذهبی - تاریخی است كه مبتنی بر اعتقاد به پایان رسیدن دنیا و رودررویی دو گروه خیر و شر است؛ چنان كه فرهنگ ادوانس لزنر آن را چنین معنا كرده است
(1)"The final conflict between good and evil at the end of the world"
یعنی رویارویی و نبرد نهایی میان خیر و شر در پایان جهان (آخرالزمان).
تقریباً همه ادیان (با اختلاف در تعابیر) اتفاق دارند كه در این روز نیروهای خیر بر نیروهای شر برتری یافته و خیر و نیكی برای همیشه پیروز خواهد شد.
آرماگدون را مجازاً در هر نوع مبارزه و نبردی كه جنبه اسطوره‏ای داشته باشد و نیروهای خیر و شر در آن مقابل هم قرار گرفته باشند، به كار می‏برند.
جنگ دوم جهانی را كه به شكست آلمان‏ها منتهی شد، نیروی آرماگدون‏وار می‏نامند.
از این رو در فرهنگ عامه انگلیسی زبانان آرماگدون معنای مبارزه سرنوشت ساز، برخورد نهایی و آخرین رویارویی می‏دهد. از این جهت نبرد شوالیه‏های پادشاه ریچارد با نیروهای پرنس جان در تاریخ انگلستان می‏تواند آرماگدون‏وار باشد، نیز مسابقه دو تیم فوتبال در مرحله نهایی مسابقات می‏تواند آرماگدون لقب بگیرد!
معنای حقیقی آرماگدون، به لحاظ تطبیقی، مرادف با ظهور امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در فرهنگ اسلامی و بازگشت عیسی مسیح(علیه السلام) در فرهنگ مسیحی و پیروزی اهوارامزدا بر اهریمن در فرهنگ زرتشتی است.
این اعتقاد در صنعت سینمای آمریكا مورد توجه قرار گرفته است، منتهی با نگره‏ای منفی؛ بدین معنا كه تلاش می‏شود ظهور منجی و موعود، نه مسئله‏ای برای نجات انسانیت از ظلم و پایان خون ریزی در عالم و پیدایش صلح باشد، بلكه رویه‏ای تازه در جنگ و خون ریزی تلقی شود، یا با ساختن آرماگدون‏هایی، حقیقت را به صورت افسانه معرفی كرده یا آن را تحریف كنند.
فیلم هایی از قبیل "نسترآداموس" شخصیت موعود را فردی خونریز و جنگجو معرفی می‏كند كه با قساوت تمام به كشتار می‏پردازد.
مسلّما انگیزه‏های سیاسی پشت پرده‏ای در ساخت و ترویج این نوع فیلم‏ها وجود دارد كه در این جا نمی‏توان به آن پرداخت.

پاورقی:
1 - Advancel Lerner,s Dictionary,p.54
2 - برای اطلاعات بیشتر ر.ك: خبرنامه دین پژوهان، دوره اول، شماره 3، هالیوود و مهدویت، گفتگو با آقای حسن بلخاری، شهریور 1380.

طبقه بندی: برداشت های غلط،  موعود گرایی غربی،  فتنه های آخر الزمان، 
برچسب ها: آرماگدون، نیروی خیر و شر، جنگ جهانی دوم، ظهور امام عصر، بازگشت عیسی مسیح، پیروزی اهورا مزدا، آخر الزمان، نستر آداموس، سینمای آمریکا، ظهور منجی، جنگجو، انگیزه سیاسی، هالیوود، مهدویت، عکس امام نقی علیه‌السلام، تمثال امام نقی علیه‌السلام، کاریکاتور، امام دهم شیعیان، امام نقی علیه‌السلام، دانلود آهنگ نقی، تمثال امام نقی، متن ترانه شاهین نجفی نقی، امام نقی، نقی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 دی 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات