عید غدیر اختصاص به جهان اسلام و مسلمانان شیعه ندارد، بلكه قدمتی به اندازه تمام تاریخ بشر دارد؛ به این جهت در هر روزی كه پیامبری به رسالت مبعوث می‌شد، آن روز را عید می‌گرفتند و حرمت آن را پاس می‌داشتند؛ امّا عید غدیر خم، عید تمام هستی است؛ چرا كه در آن روز ولایت بر تمام هستی عرضه شد و كسانی كه پذیرفتند رستگار و برتر شدند؛ به این جهت این عید، اعظم اعیاد شمرده می‌شود.
عید غدیر در بین اهل آسمان بیش از اهل زمین به نام «عهد معهود» معروف است و اهل زمین نیز آن را به نام «میثاق مأخوذ» و «جمع مشهود» می‌شناسند. 1
لذا عید غدیر خم تنها روز تاریخی نصب امیرمؤمنان علی علیه السلام به ولایت‌عهدی پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله و امامت و پیشوایی نیست؛ بلكه مناسبتهای بسیار عظیمی كه رابطۀ تنگاتنگ با این حادثه دارد، در این روز رُخ داده است كه نشان از ریشه‌داری این حادثة عظیم و پیوند داشتن با سرنوشت همة بشریّت و كلّ هستی دارد.
 انتخاب اوصیاء پیامبران در این روز، و عرضه ولایت بر تمام هستی از آسمانیان گرفته تا زمینیان، و رستگاری و نمونه شدن آنهایی كه در ولایت‌پذیری پیش‌قدم شدند. و همین‌طور در این روز توبة حضرت آدم علیه السلام به خاطر توسّل به پنج تن آل عبا به عنوان مركز ثقل ولایت، و نجات ابراهیم علیه السلام از آتش سوزان به خاطر توسّل به پیامبر صلی الله علیه وآله و امامان علیهم السلام كه پیوند عمیقی با ولایت دارد، واقع شده است. و در این روز دردناك‌ترین نالة ابلیس بلند شده است؛ به‌گونه‌ای كه تمام یاران او را به گرد او جمع نمود. به این جهت این روز از بزرگ‌ترین اعیاد اسلامی و دینی است و تمام انبیاء و اوصیاء آن را عید گرفته‌اند، و باید مسلمانان خصوصاً شیعیان در این روز سرُور و شادی كنند و به عنوان تشكر و ستایش از خدایی كه دین را كامل نمود و نعمت را تمام كرد انفاق و اطعام نمایند و روزه بگیرند و به درگاه حق دعا كنند و بر منكران و مخالفان و پیمان‌شكنان نفرین و نفرت فرستند.اعمال و دعاهای فراوانی برای این روز نقل شده است. 2 فقط به نمونه‌هایی مختصر كه به حادثة امروز اشاره دارد بسنده می‌كنیم:‌
1. هر مؤمنی مؤمن دیگر را ملاقات نمود، این دعا را بخواند: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمَتِمَسِّكِینَ بِوِلَایَةِ اَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْاَئِمَّةِ علیهم السلام؛3 ستایش مخصوص خدایی است كه ما را متمسك به ولایت امیر مؤمنان [علی] علیه السلامو امامان علیهم السلام قرار داد.»
2. تكرار این دعا صد مرتبه: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَ كَمَالِ‌ دِینِهِ وَتَمَامَ نَعْمَتِهِ بِوَلَایَةِ عَلِیِّ بْنِ اَبِی طَالِبٍ؛4 ستایش خدایی را كه كامل شدن دین و تمام نمودن و به نهایی رساندن نعمتش را در ولایت علی بن ابی طالب قرار داد.»
3. و این دعا نیز زیاد تكرار شود: «اللَّهُمَّ الْعَنِ الْجَاحِدِینَ وَ النَّاكِثِینَ وَ الْمُغَیِّرِینَ وَ الْمُبَدِّلِینَ الَّذِینَ یُكَذِّبُونَ بِیَوْمِ الدِّینِ مِنَ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِین ؛5 خدایا! انكاركنندگان، پیمان‌شكنان‌ و تبدیل‌كنندگان و آنهایی كه روز [كمال] دین را انكار كردند، از اوّلین و آخرین لعنت كن [و از رحمت خویش دور نما].»

پاورقی:
1) این اصطلاحات برگرفته از روایات است كه در طیّ بحث مطرح خواهد شد. انشاءالله
2) ر.ك: بحار الانوار، علامه مجلسی، ج 95، ص298 الی 321.
3) اقبال، سید بن طاووس، دار الكتب الاسلامیة، تهران، 1367، ص 464.
4) بحار الانوار، علامه مجلسی، ج 95، ص 321، ح 5.
5) همان، ص 305.

منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 146.

طبقه بندی: تربیت مهدوی، 
برچسب ها: توسل، اعیاد اسلامی، متمسک به علی علیه السلام، روز کمال دین، پنج تن آل عبا، غدیر خم، عکس امام نقی علیه‌السلام، تمثال امام نقی علیه‌السلام، کاریکاتور، امام دهم شیعیان، امام نقی علیه‌السلام، دانلود آهنگ نقی، تمثال امام نقی، متن ترانه شاهین نجفی نقی، امام نقی، نقی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 آبان 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic