سوال :

سلام
با توجه به اینکه در جامعه ما منتظران زیادی هستند و در هر روز جمعه امید به ظهور آقا دارند و با تو جه به بیداری اسلامی کشورها در عصر حاضر و مبارزه بی امان مردم با حکام جور و امید به ظهور منجی عدالت گستر در جهان ، چرا هنوز در غیبت امام زمان خود به سر می بریم ؟
جواب:
سلام
باید در پاسخ گفت فلسفه غیبت به دو بخش عقلی و نقلی تقسیم می شود و هر کدام از این دو بخش را باید از منظر خود بررسی کرد .
در این خصوص یعنی فلسفه غیبت روایات متعددی از معصومین علیهم السلام رسیده است که به فلسفه و حکمت وقوع غیبت اشاره شده است .
الف- خوف از قتل و شهادت
در چندین روایت موضوع ترس از شهادت ولی عصر عجل الله فرجه مطرح شده است . امام باقر علیه السلام می فرماید :
"ان للقائم غیبة قبل ان یقوم قال : قلت و لم ، قال یخاف"
برای قائم ما (امام مهدی عجل الله فرجه) قبل از اینکه به پا خیزد غیبتی است . راوی سوال کرد : برای چه ؟ حضرت فرمود : به جهت اینکه ترس از کشته شدن او وجود دارد .1
در روایات داریم که خداوند چند چیز را از شر دشمنان حفظ کرد و دشمنان را از رسیدن به اهدافشان ناکام گذاشت؛ از جمله خداوند بوسیله غیبت ،جان امام دوازدهم علیه السلام را حفظ کرد ، اگر مسئله غیبت مطرح نبود معتمد عباسی که به خون آن حضرت تشنه بود مانند پدران بزرگوارشان آن حضرت را نیز شهید می کردند و زمین از حجت خدا خالی می شد.
 
ب) ابتلا و امتحان:
سنت الهی همواره این بوده است که انسانها را مورد امتحان وغربال قراردهند تا افراد صالح از ناصالح و شایسته از ناشایسته جدا شود. یکی ازاین عوامل امتحان، غیبت امام وحجت الهی است تاایمان مردم دراین امتحان، مورد آزمایش قرارگیرند تا در نتیجة آن، ریزش افراد بی ایمان و رویش افراد ثابت قدم، در دوران غیبت برملاگردد. 

حضرت امیرالمؤمنین می فرماید: اما والله لاقتلن انا و ابنای هذان و لیبعثن الله رجلاً من ولدی فی آخر الزمان یطالب بدمائنا و لیغیبنّ عنهم تمییز الاهل الضلالة حتی یقول الجاهل : مالله فی آل محمد(صلی الله علیه وآله وسلم) من حاجه.2

 به خدا قسم من و این دو فرزندم (حسن و حسین) شهید خواهیم شد خداوند آخرالزمان مردی از فرزندانم را به خونخواهی ما بر خواهد انگیخت و او دوره ای غائب خواهد شد تا مردم آزمایش شوند و گمراهان جدا گردند تا جایی که نادان می گوید خدا دیگر به آل محمد(صلی الله علیه و آله وسلم) کاری ندارد.

و امام حسین(علیه السلام) می فرماید: « له غیبة یرتد فیها اقوام و یثبت علی الذین فیها آخرون فیؤدّون و یقال لهم متی هذا الوعد ان کنتم بمنزلة المجاهد بالسیف بین یدی رسول الله(صلی الله علیه و آله وسلم) ».3
یعنی برای امام مهدی(عجل الله فرجه) غیبتی است در این غیبت صبر کند و بر مشکلاتی که از سوی دشمنان ایجاد می شود استقامت نیامد به قدری از اجر خداوندی بهره مند میشود که انگار در کنار پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) با شمشیر با دشمنان جنگیده است.
امام صادق(علیه السلام) می فرماید: غیر ان الله عزوجل یحب ان یمتحن الشیعه.4 یعنی غیبت امام مهدی امتحان شیعه است.

ج) عدم بیعت با حکام جور:
 در برخی از روایات آمده که علت و حکمت غیبت این است که حضرت مهدی با و جود غیبت از بیعت با طاغوتهای زمان آزاد می شود و تعهد و بیعت هیچ حاکم را به عهده ندارد تا بتواند در زمان قیام خود آزادانه عمل کند چون هیچ یک از ائمه ما آزاد نبودند وحکام زمانشان از امام تعهد می گرفتند که تا کار به کار سیاست وخلافت نداشته باشند.
 
امام حسن مجتبی می فرماید: ما منا احد الا ویقع فی عنقه بیعة لطاغیة زمانه الا القائم الذی یصلی روح الله عیسی بن مریم خلفه فان الله عزوجل یخفی ولادته و یغیب شخصه لئلا یکون لاحد فی عنقه بیعه اذا خرج ذاک تاسع من ولد اخی الحسین(علیه السلام).5
هر کدام از ما (امامان اهل البیت(علیهم السلام)) در زمان خود بیعت حاکمان و طاغوت های زمان را از روی تقیه به عهده گرفته ایم مگر امام مهدی(عجل الله فرجه) که عیسی بن مریم به امامت آن حضرت نماز می گذارد خداوند ولادت او را  مخفی نگه داشت و برای او غیبتی در نظر گرفت تا زمانی که قیام می کند بر گردنش بیعت حاکمی نباشد.

تعبیر امام سجاد(علیه السلام) در این مورد این است: ولیس فی عنقه بیعه. 6
و امام هشتم علیه السلام نیز می فرماید: لئلا یکون لاحد فی عنقه بیعه اذا قام بالسیف.7

علل دیگری برای غیبت امام عصر علیه السلام ذکر شده که برای اطلاع از آنها باید به کتب دیگر از جمله ؛ گذر از دوران غیبت ، دکتر یحیی صالح نیا مراجعه شود .

پاورقی:

1.بحار ج51  ص132
2.  الغیبة نعمانی ص 141
3.  بحار ج1 ص133
4.  اصول کافی کلینی ج1 ص337
5.  بحار ج51  ص132
6. همان مدرک ص135
7.   کمال الدین ص480
 
طبقه بندی: برداشت های غلط، 
برچسب ها: بیداری اسلامی، حکام جور، قتل و شهادت، ابتلا و امتحان، عدم بیعت، غربال،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 26 شهریور 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic