از جمله فتنه های آخر الزمان شبهه ای است كه در مورد كشتار های وسیع هنگام ظهور مطرح می گردد مثلا می گویند از هر نه نفر هفت نفر یا از هر هفت نفر پنج نفر كشته می شوند اما اندیشه افراطی این مسئله صحیح نیست و هرگز دلیل عقلی ،عقلایی و نقلی ای  بر گستردگی كشتارها در حد وسیع وجود ندارد .

اخباری كه در آنها كشتار در حجم وسیعی را مطرح كرده اند دو نوع است :
1- بخشی از انها مربوط به فتنه های قبل از ظهور است و هیچ ارتباطی به دوران ظهور ندارد و تنها با اوضاع نابسامان جهان پیش از ظهور می پردازد . البته بیشتر این روایات از روایات مرسل اهل سنت است .
2- دسته دیگر از روایات ،مربوط به هنگامه ی ظهور وحكومت امام زمان عجل الله تعالی فرجه می باشد این روایات غالبا از طریق عامه و از نبویات است مشكل سندی دارد ،به طوری كه بعضی از آنها مرسل ،و برخی دیگر به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم منتهی نمی شوند ؛و گاهی از افرادی مانند كعب الاحبار نقل شده كه در زمان پیامبر مسلمان نبوده !

در اهمیت این موضوع باید گفت عالمی از اهل سنت مانند ابن كثیر ،هنگامی كه به روایات امثال كعب الاحبار می رسد ،می گوید«خدا ما را از این همه اخبار دروغی كه وارد تفسیر ها و كتاب های روایی و ... شده ،بی نیاز كند....» (1)
نمی توانیم ادعا كنیم كه هنگام قیام امام زمان علیه السلام هیچ گونه قتل و كشتاری رخ نمی دهد‌؛زیرا به طور مسلم این واقعه ی عظیم بدون بر طرف كردن خارها و دشمنان سر راه آن حضرت ،میسر نخواهد شد .بنابراین در روایات مشاهده می كنیم كه اهل بیت علیهم السلام بر اصل قتل و خون ریزی هنگام ظهور و قیام حضرت اشاره كرده اند.
بشیر نبال می گوید :هنگامی كه به مدینه وارد شدم ، به سمت منزل ابو جعفر ، امام باقر علیه السلام رفتم ... عرض كردم : مرجئه می گویند :«هنگامی كه قیام قائم عجل الله فرجه روی می دهد ، همه ی كارها برای او هموار خواهد شد و به اندازه یك ظرف حجامت هم ،خون نمی ریزد .»حضرت فرمود:
«... کلّا والذّی نفسی بیده حتی نمسح و أنتم العرق و العلق...»؛(2) «هرگز چنین نیست، سوگند به آن که جانم به دست اوست کار به اینجا می انجامد که ما و شما عرق و خون بسته شده را پاک خواهیم کرد».

به این مضمون روایات دیگری نیز رسیده است. ولی از طرفی دیگر تاریخ گواهی می دهد که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و امامان اهل بیت علیهم السلام سعی داشته اند امور را به طوری عادی و از مسیر طبیعی آن انجام دهند و حتی الامکان دست به شمشیر نبرند، زیرا هدف آنان ارشاد و هدایت مردم است، جز آن که گسترش عدل در جامعه اقتضای کشت و کشتاری گر چه در حدّ محدود را دارد، و قرار نیست که تمام امور از طریق معجزه حلّ شود.
پی نوشتها:
1- تفسیر ابن کثیر، ج4، ص17.
2- الغیبه نعمانی، ص283؛ بحارالانوار، ج52، ص356.

طبقه بندی: فتنه های آخر الزمان، 
برچسب ها: كشتار وسیع، خون حجامت، قتل، خون بسته شده، مسیر طبیعی، شمشیر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 شهریور 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات