ماهیت انتظار را می توان در سه عنصر امید، عمل و اعتقاد خلاصه کرد ، زیرا هر انتظاری بر پایه امید به رخدادهای خاصی شکل می گیرد و به طور ویژه انتظار فرج علاوه بر امید ،تلاش برای برداشتن موانع تحقق آن امید را نیز به همراه دارد و بر همین اساس از آن به «افضل الاعمال» یاد کرده اند.

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم : «افضل الاعمال امتی انتظار الفرج» برترین اعمال امت من انتظار فرج است.بحار الانوار ج52،ص128

گونه ای از آسیب ها ،پرورش احساسات و عواطف ،بی اعتنایی به غنی سازی معرفتی و اعتقادی است که بهره مؤمن را از دین و امام خویش بسیار کم می کند،متأسفانه این آسیب در جامعه ما بسیار جدی است.

و گاهی غرق شدن در مباحث و مطالعات دینی ، به ویژه بحث امامت به گونه ای است که فرد همین اندازه ارتباط با امام عصر را کافی میداند و در بعد عواطف و احساسات ، میان خود و امام پل نمی زند، خوشبختانه این آسیب کمتر دیده می شود.

اما یاران خاص امام مهدی عجل الله تعالی فرجه امام خود را می شناسند و به او اعتقاد دارند و هرگز در دام این افراط و تفریط و علم زدگی و عاطفه زدگی دچار نمی شوند.
امام سجاد علیه السلام در این خصوص فرموده اند:
«...القائلین با امامته» آنان به امامت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه اعتقاد راسخ دارند. صافی گلپایگانی ،منتخب الاثر ص 224 علامه مجلسی بحار الانوار ج36،ص386

این معرفت،شناخت شناسنامه ای ،دانستن نام و نشان ایشان ، دانستن اسم پدر و مادر و محل تولد ایشان نیست؛بلکه معرفت به «حق و لایت»است؛یعنی فهم این حقیقت که ایشان از من ،به من نزدیک تر و سزاوارترند. نتیجه این بینش عمیق، محبت و اطاعت است و این اعتقاد و نگرش ، آنان را مشتاق شهادت و لقای الهی می کند.
امام صادق علیه السلام فرموده اند :«و یمنون ان یقتلوا فی سبیل الله » آرزو می کنند در راه خدا به شهادت برسند. علامه مجلسی ، بحار الانوار ،ج52،ب27،ص308

طبقه بندی: برداشت های غلط، 
برچسب ها: اعتقاد، افراط و تفریط، غنی سازی، غرق شدن، حق ولایت، شهادت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 شهریور 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic