از موضوعاتی که در بحث مهدویت اهمیت زیادی دارد و نیاز مند دقت بیشتری است پرداختن افراطی به موضوع تشرف و ملاقات با امام مهدی (عج) است.

حال سوال این است آیا همه افرادی که ادعا می کنند با امام زمان (عج) ملاقات کرده اند حقیقتا شخص آن حضرت و وجود واقعی ایشان را به عینه دیده اند یا احتمالات دیگری در این میان وجود دارد .

 
در جواب باید گفت احتمالات مختلفی در این زمینه مطرح می باشد و هرگز نمی توان ادعا کرد که همه مدعیان رویت امام مهدی (عج)حقیقتا به دیدار آن حضرت نائل شدند.

اولا: بسیاری از مواقع است که انسان مرضی دارد و شفا می یابد و یا گم شده ای دارد و پیدا می کند اما آیا همه اینها به وسیله شخص حضرت انجام می پذیرد یا اولیاء فراوانی که تحت نظر حضرت هستند و یا شاگردان زیادی که حضرت دارد انجام می دهند؟ هیچ دلیلی بر این مسئله نیست که به طور مثال آن کسی که شخص گمشده را به منزل می رساند و یا مشکل کسی را حل می کند شخص حضرت باشد.

اولیاء فراوانی در خدمت و تحت تدبیر امام مهدی (عج) هستند حضرت ممکن است به یکی از اینها دستور داده باشند و آن مشکل حل شود.در بعضی از موارد آن توسلات نفسانی را انسان می بیند و خیال می کند واقعیت است .

ثانیا:در بخش دوم که واقعا حضرت کسی را می بیند و مشکل او حل می شود یا مریضی را شفا می دهد یا گمشده ایی را به مقصد می رساند در اینجا نیز هیچ برهانی وجود ندارد که به طور شفاف و قاطع کسی مدعی شود که این عمل توسط حضرت انجام شده یا شاگردی از شاگردان ایشان انجام داده حضرت دارای شاگردان بسیاری است که هر کدام تحت تدبیر حضرت دارای ماموریت مخصوص به خود است.

با توجه به آنچه که ذکر شد می توان گفت؛ اولا: نباید هر عنایتی که از طرف امام زمان(عج) به اشخاص می شود و هر گره گشایی که از سوی آن حضرت صورت می گیرد ، به حساب ملاقات یا تشرف گذاشت ثانیا: نباید هر ادعای تشرفی را به سادگی پذیرفت و به گفته های مدعی ، مهر تأیید زد.

دیدم شبی جمالت رخسار بی مثالت
دیدم به خواب و رؤیا هنگام اتصالت
کاشکی نبود رؤیا آن روی و قدّ و بالا
کی بینمش به دنیا آن مهر بی زوالت
آیا شود نمیرم تا با تو جان بگیرم
کی بهره ای پذیرم از قدر با کمالت
کی میرسی تو آخر بر عاشقان مضطر
تا کی زمان دیگر بر ما دهی حوالت
کی میشود ببینم آن روی نازنینم
در پیش تو نشینم گویند خوش به حالت
کی میرسی به دوران ای نور چشم یاران
تا کی فراق و هجران ما و شب و خیالت

طبقه بندی: برداشت های غلط،  مدعیان و فرق انحرافی، 
برچسب ها: ادعای تشرف، گره گشایی، گمشده، شفا دهنده، توسلات نفسانی، خیال،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 مرداد 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic