هیچ شکی نیست كه دعا، از عبادت‌های بزرگ است و آثار زیادی دارد و دعا كردن برای سلامتی امام مهدی (عج) از بهترین اقسام دعا است. درباره تاثیر دعا، از دو زاویه می‌توان نگاه كرد:
الف. تاثیر دعا نسبت به امام؛ ب. تأثیر دعا برای دعا كننده؛
از نگاه اول، دعا در سلامتی حضرت، مؤثر است؛ زیرا ایشان به این جهت كه انسان است و در همین عالم زندگی می‌كند، در معرض آفات و بلایا هست و دعا می‌تواند در دور كردن بلاها و مرض‌ها از وجود عزیزش مؤثر باشد. این، با اراده‌ی خدا مبنی بر حیات و سلامتی امام، منافاتی ندارد؛ زیرا كه اراده‌ی خدا از طریق اسباب اعمال می‌شود و دعا از مهمترین وسیله‌ها و سبب‌ها برای جریان اراده خدا در زندگی است.
از نگاه دوم، آثار دعا كردن فراوان است از جمله:
دعا كردن راهی است برای این كه امام عصر را یاد كنیم و به این وسیله با آن عزیز ارتباط روحی و معنوی پیدا كنیم و این ارتباط ثمرات بسیاری برای رشد و كمال روحی ما دارد.
دعا كردن برای امام، نوعی عرض ارادت و محبت نسبت به او است كه قطعاً از سوی آن منبع كرم بی پاسخ نخواهد ماند و دعا كننده را مورد لطف و عنایت خاص خود قرار خواهد داد.
دعا كردن برای امام، یعنی آن وجود عزیز را بر بسیاری از موجودات و پدیده‌ها مقدم دانستن و وجود و نقش او را مد نظر قرار دادن. این موضوع، سبب زیاد شدن محبت آن عزیز در دل‌ها و جان‌ها می‌گردد؛
آنچه بیان شده است اینکه برای تعجیل فرج زیاد دعا کنید، اما اینکه در خصوص فرج حضرت دعاهای خاصی وارد شده باشد چیزی نیافتم. البته در روایات به برخی از ادعیه در زمان غیبت توجه بیشتری شده است که به آنها اشاره میشود:

الف. دعای "الهم کن لولیک...."؛
ب. دعای عهد؛
ج. دعای:"اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک، اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی".
د. دعای غریق: "یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک"
هـ. دعای ندبه؛
ز. زیارت آل یاسین.
مراد از تعجیل فرج آن است كه مردم از خدا بخواهند تا زمینه‌ها و شرایط ظهور فراهم شود و موانع ظهور برطرف گردد تا ظهور واقع شود. البته باید بدانیم كه تلاش مردم نیز مهم است، یعنی آنان نیز، با انجام وظایف دینی و آماده كردن خود برای ظهور [با توجه به انجام وظایف یك منتظر واقعی]، می‌توانند امر ظهور را سرعت ببخشند.

پس به امید ظهور آن حضرت بیایید دیگر معصیت نکنیم و وظایف دینی خود را به نحو احسن انجام دهیم.

هر راه بجز راه تو کج خواهدشد
بی لطف  تو آسمان فلج خواهدشد
ما منتظران اگربخواهیم همه
امسال همان سال فرج خواهدشد
سید مجتبی شجاع
طبقه بندی: برداشت های غلط، 
برچسب ها: دعای فرج، دعای سلامتی امام زمان(عج)، تعجیل فرج، شرایط ظهور، وظایف دینی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 24 تیر 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات