گاهی اوقات به مطالبی بر میخورید که ایجاد سوال و شبهه برای شما در مورد امام زمان عجل الله تعالی فرجه میشود مثلا :آیا امام زمان علیه السلام ازدواج کرده است ؟یا محل زندگی آن حضرت کجاست؟یا اینکه آیا حضرت فرزندی دارد؟و خیلی مطالب دیگر.یكی از انحرافات در فرهنگ انتظار، پرداختن به مباحثی است كه هیچ فایده‌ائی ندارد. در روایت آمده است: «فاغلقوا ابواب السؤال عما لایعنیكم. از آنچه ثمره‏ائی برایتان ندارد، بیهوده نپرسید.» - طوسی، الغیبة، فصل 4، صفحه 290

گاهى بعضی افراد به بحث‏هایى روى می‏آورند که هیچ ضرورتى براى طرح آنها احساس نمى‏شود و بلکه گاهى سبب ایجاد شبهه ها و سؤالات انحرافى در ذهن و اندیشه منتظران مى‏گردد.

برای مثال، پرداختن به بحث « ملاقات با امام زمان عجل الله تعالی فرجه » و ترغیب و تشویق فراوان و به شکل افراطى نسبت به این موضوع، پیامدهاى ناگوارى دارد و سبب ناامیدى و گاهى انکار امام‏(علیه السلام) می‏گردد.

در حالی که آنچه در روایات بر آن تاکید شده است فعالیت در جهت رضایت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه و پیروی از آن حضرت علیه السلام در گفتار و کردار است .در نتیجه آنچه مهم می نماید،تبیین وظایف منتظران در عصر غیبت امام علیه السلام می باشد تا اگر توفیق ملاقات با امام علیه السلام دست داد، در حالت رضایت آن بزرگوار باشد.

پرداختن به مباحثى از قبیل محل زندگی، ازدواج و همسر یا همسران حضرت، و یا وجود فرزند براى آن بزرگوار و ... از نمونه‏ بحث‏هاى غیر ضرورى است که گاهی جاى خود را به مباحث کاربردى و تأثیرگذار در مسیر زندگى منتظران می دهد.

این نکته نیز مهم است که در طرح مباحث مهدویت ، جامع نگری لازم است به این معنا که هنگام گفتگو درباره این موضوع ،مجموعه معارف مهدویت مورد مطالعه قرار گیرد. گاهی بعضی افراد با مطالعه برخی از روایات و بدون در نظر گرفتن روایات دیگر ،تحلیل های نادرستی از جریان مهدویت بیان می کنند.

 برای مثال ،با ملاحظه روایاتی که از جنگ طولانی و خون ریزی فراوان در زمان ظهور خبر داده است ،چهره بسیار خشنی از امام غائب عجل الله فرجه ترسیم می کنند و از روایات دیگر غافل می مانند که جلوه های محبت و مهربانی امام مهدی عجل الله فرجه را بیان ،و سیره واخلاق او را همانند خلق و خوی جد گرامیش ، پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه وآله معرفی کرده اند.

 بدیهی است که دقت در هر دو دسته روایات ، این حقیقت را بیان می کند که برخورد امام عجل الله فرجه با همه انسانهای حق طلب – چه رسد به شیعیان ودوستداران آن بزرگوار- با دریایی از مهربانی ، صفا و صمیمیت همراه خواهد بود وشمشیر انتقام آن ذخیره الهی، تنها بر گرده ی ستمگران و پیروان آنها فرود خواهد آمد.

معرفت ما نسبت به امام(عجل الله تعالی فرجه)، وظیفه ما نسبت به امام، مسایلی است كه پرداختن به آن اهمیت فراوانی دارد.

آسیب شناسی فرهنگ انتظار در مبحث طرح مباحث غیر ضروری به شكل زیر می‌باشد.

پیامدها:
1‌- بازماندن از مباحث مهم، كاربردی و ضروری.
2‌- بستر سازی برای ورود خرافات و سخنان بی‌دلیل و غیر مستند كه در نتیجه، سوداگران برای مطرح كردن خویش یا فریفتن مردم و سودجوئی، از این مباحث بهره می‏جویند.

خاستگاه:
1‌- عدم تشخیص وظیفه دینی.
2‌- هوای نفس كه در عوامفریبی بروز می‏یابد.
3‌- توهم و خیال‏پردازی كه زمینه داستان سرایی‏هایی چون ادعای ترسیم استراتژی آینده و ارائه آن برای زمینه سازی و فراهم آوردن شرایط ظهور است، می‌گردد.
4‌- عدم بررسی سندی و دلالتی روایات(چنانكه تأمل و بررسی، به خوبی مشروعیت ادعای زمینه‌سازی برای ظهور را نفی می‏كند و با نفی آن، بطلان ادعای حاكمیت مبتنی بر دین را در قبل از ظهور حضرت صاحب الامر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، ثابت می‌گردد، چون خداوند تبارك و تعالی در یك شب امر ایشان را اصلاح می نماید.
5‌- عدم تبیین و روشنگری اندیشمندان و عالمان دینی وارسته.

مبارزه و درمان:
1‌- علم و بصیرت در دین و اعتقادات دینی.
2‌- روشنگری توسط اندیشمندان در موضوعات مرتبط با مهدویت و ذكر مسایل مهم و كاربردی و تبیین وظایف شیعه.
3‌- حساسیت علماء نسبت به عوامفریبان و ورود خرافات به ساحت دین و مقوله‏ مهدویت.
4‌- تقوا در مقابل هوای نفس و عوامفریبی.

طبقه بندی: برداشت های غلط، 
برچسب ها: انحرافات، شبهه، ملاقات با امام زمان، محل زندگی، چهره خشن، وظیفه دینی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 خرداد 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic