یکی از آسیب های فرهنگ انتظار ،ظهور مدعیان دروغین است . در طول تاریخ غیبت امام زمان(عج)افرادی به دروغ ادعا کرده اند که با آن حضرت علیه السلام ارتباط خاص دارند و یا از سوی آن بزرگوار به مقام نیابت خاص رسیده اند.


از قسمتهای مهم آخرین نامه امام عصر (عج) ، خطاب به نایب چهارم خود علی بن محمد سمری ،خبردادن ازظهور مدعیان دروغین است.

دروغ پردازانی كه با معرفی نمودن خویش ، به جای "رهبر حقیقی" ، اراده انحراف مسیر واقعی هدایت و گمراهی وضلالت انسانها را می نمایند. تا بدین ترتیب آنها را از راه روشن هدایت به پس كوچه های تاریك ضلالت بكشانند.

لذا ، امام عصر ( عج) بلافاصله پس از آنكه آگاهی های لازم را درزمینه پایان گرفتن دوران نیابت خاصه و شروع غیبت كبری به آخرین نایب خویش می دهند، سخن از مساله ی اخلال در رهبری به میان می آورند و مشت دروغ گویان افترا زنی را باز می كنند كه خود را به جای امام و نماینده او معرفی می نمایند:

"تو تا شش روز دیگر از دنیا خواهی رفت.کارهایت را سامان ده و درباره ی جانشینی از خود ،به  هیچ کس وصیت نکن که غیبت کامل فرارسیده است... و به زودی برای شیعیانم كسانی ظاهر خواهند شد كه ادعای مشاهده و ارتباط با من راخواهند نمود، آگاه باشید هركس قبل ازخروج سفیانی و صیحه ی آسمانی چنین ادعایی بنماید ، مسلما دروغگو و افترا زننده است."

با این بیان روشن ،هر شیعه ی آگاهی وظیفه دارد مدعیان ارتباط با امام علیه السلام و نیابت خاص از ایشان را تکذیب کرده و راه نفوذ و سود جویی این فرصت طلبان و دنیا خواهان را ببندد.

تارخ غیبت كبری ، نمونه هائی از این افراد را به خود دیده است . كسانی كه به طمع مال و جاه و یا برخاسته با اشاره بیگانه و استعمارگران غرب ، ادعای دروغین "بابیت " و یا " مهدویت " خویش راعرضه كردند و گروهی را فریفته و به دور خویش جمع آوردند.

اما از آنجا كه حجت های رسای الهی پیوسته در كار است و هدایت و راه یابی مردمان پیوسته در كف اقتدار الهی است كه ،- " ان علینا للهدی " ، " هدایت مردمان بر ماست "، سوره لیل ، آیه 11-دست فریب ایشان را نمایانده تا انسان های حق جو راه باطل نپویند و باطل بر حق چیره نشود.

بعضی از این دروغگویان پا را فراتر نهاده و پس از ادعای نیابت ،مدعی مهدویت شده اند ودر پی این ادعای باطل ،مکتب و فرقه ای انحرافی را بنیان نهاده اند و زمینه ی انحراف اعتقادی عده ی بسیاری را فراهم کرده اند . با مطالعه تاریخچه ی این گروه ها روشن می شود که بسیاری از آنها با پشتیبانی استعمار به وجود آمده و به حیات خود ادامه داده اند.

از اینان یكی «علی محمد» نام ، فرزند «میرزا رضای بزاز» در شیراز ، بیش از صد وشصت سال پیش ، ظاهر شد و به سن 25 سالگی ادعای بابیت امام عصر (عج) نمود و اینكه بنده ای از بندگان و نماینده ای از نمایندگان آن حضرت است و بدین گونه مصداق دیگری گشت بر گروه " دروغ گویان افترا زننده" ای كه امام عصر (عج) در توقیع خویش پیدایش آنان را آگاهی داده بودند.

بعد ها كه زمینه را مناسب یافت ، در گوشه و كنار آثارش ، ادعایی دیگر نمود و مقام خویش را به « مهدویت » ، « رسالت » و حتی سرانجام «الوهیت » بالا برد.

زمینه های گوناگون –بویژه دست های بیگانه و استعمار- سبب گشت كه این مرام ، همچون همتاهای دیگرش در فراموشخانه تاریخ ، راه نابودی سریع را نپیماید و بعد ها از حلقوم افرادی دیگر نغمه های جدیدتری را سازكند.

چهره هایی چون « میرزا حسینعلی نوری» و فرزندش « عباس افندی» و نوه دختری عباس افندی ، با نام «شوقی افندی».

طبقه بندی: مدعیان و فرق انحرافی، 
برچسب ها: دروغگویان، خروج سفیانی، بابیت، استعمار، مهدویت، نیابت خاص،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 27 خرداد 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic