عبد الرحمن بن کثیر می گوید:خدمت امام صادق علیه السلام نشسته بودم که مهزم داخل شد و عرض کرد :«قربانت گردم!به من خبر دهید این امری که در انتظارش هستیم کی واقع می شود؟»امام علیه السلام فرمود:

«ای مهزم!دروغ گفتند وقت گذاران وهلاک شدند شتاب کنندگان و نجات یافتند تسلیم شدگان.» کافی،ج2،ص191


چند ماه پیش مستندی با نام «ظهور بسیار نزدیک است»در سطح وسیعی در جامعه پخش شد که بسیاری از منتظران آن حضرت پس از دیدن این مستند حالتی ذوق زدگی به آنها دست داد.


امّا پس از مدتی با اعلام مواضع شدید مراجع عظام تقلید بر علیه این مستند این حالت ذوق زدگی تبدیل به حالت یأس شد ،چرا این حالت بوجود آمد؟چون بسیاری از ما منتظران حضرت عجله در امر ظهور داریم و این عجله این حالتها را به وجود می آورد.

یکی از آسیب های فرهنگ انتظار عجله کردن و طلب کردن ظهور قبل از رسیدن وقت آن و تحقق زمینه های لازم برای ظهور است که از آن به (استعجال ظهور )یاد می شود.

در فرهنگ صحیح مهدویت انسان منتظر در برابر مسئله انتظار،همیشه ظهور امام غائب را طلب می کند و برای تعجیل در امر فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دعا می کند. امّا هیچ وقت عجله نمی کند و هر چه غیبت امام طولانی شود صبر و شکیبایی را از دست نمی دهد، بلکه با اینکه مشتاق ظهور مولای خود است ولی در برابر خواست خداوند متعال تسلیم محض است و برای تحقق زمینه های لازم ظهور فعالیت و تلاش و بردباری می کند .

انسان های عجول به خاطر کم ظرفیت بودن و ضعف نفسشان ،آرامش و متانت خود را از دست می دهند و بدون در نظر گرفتن شرایط ،خواهان تحقق پدیده ظهور هستند.

به این خاطر از شتاب زدگی و عجله در امر ظهور نهی شده است، چون به دنبال این شتاب زدگی روحیه ناامیدی و یأس در انسان منتظر رسوخ می کند و انسان آرامش و صبوری خود را از دست می دهد و حالت تسلیم او به حالت شکایت و گله مندی تبدیل می شود ،از تأخیر ظهور بی قرار می گرددو نه تنها خود به این حالت گرفتار می شود بلکه دیگران را هم به این بیماری دچار می کند واین بیماری( استعجال ظهور) تا جایی می رسد که منجر به انکار امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می شود.

در پایان به این نکته اشاره میکنم که منشأاستعجال ظهور این است که فرد عجول نمی داند ظهور از سنت های الهی است و مانند همه سنت ها باید پس از تحقق همه شرایط و زمینه ها انجام گیرد ،بنابراین برای واقع شدن ظهور عجله می کند.

پس طلب استعجالی منفی است چون موضوع طلب خودمان هستیم و طلبی صحیح است که به صورت استدعایی تحقق پیدا کند چون محورش خداوند متعال است.

طبقه بندی: برداشت های غلط،  فتنه های آخر الزمان، 
برچسب ها: وقت گذاران، شتاب کنندگان، مستند ظهور بسیار نزدیک است، انسانهای عجول، سنت الهی، استعجال ظهور،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 خرداد 1390 توسط حسن گندمکار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic